İşitme Cihazları

İşitme cihazı tanımı

Elektronik bir kullanım özelliğine sahip işitme cihazları çok farklı tasarım ve teknik özelliklerle karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli tipleri ve sesler üzerinde daha iyi duymaya yardımcı olabilecek ve konuşmadaki netlikten memnun kalacağınız bu cihaz sayesinde iletişim becerinize katkı sağlayabilirsiniz. Mini bir bilgisayar olarak da bilinen bu cihazlar işlemci kapasiteleri yerinde yardımcı ürünler olarak hayatımızda büyük role sahiptir.

İşitme cihazları nasıl çalışır?

Her türlü işitme cihazı türü benzer kullanım özellikleri ile mikrofon aracılığıyla sesi alıp sinyaller eşliğiyle kişiye iletmektedir. İşitme kaybı yaşayan kişinin ihtiyaçlarına oldukça etkili ve güçlü yanıt veren bu cihazlar cihazın sistemine en uygun kulaklık yardımıyla ses iletimini gerçekleştirmektedir. İşitme cihaz tespiti odyoloji uzmanlarınca yaşam ihtiyaçlarınıza göre seçilerek tür tercihi ona göre gerçekleştirilmektedir. İki kulak ya da tek kulak da yaşanan işitme kayıp durumlarına göre işitme cihaz tercihi gerçekleştirilmelidir.

Dijital işitme cihazı nedir?

Teknolojik gelişmeler paralelinde yeni işitme cihazları genel olarak dijital tasarımlardır. Yaşam tarzınıza en uygun olması ve işitme kayıp durumunuza göre ihtiyaca yanıt verişine göre kişisel programlanan bu cihazlara alışmak da kolay değildir. Bazen işitme uzmanlarınca bazen ise ince ayar kontrolleri ile kullandıkça bu cihazları kullanmaya alışmak mümkün hale gelecektir.

Dijital işitme cihazlarında kalabalık ortamlarda ya da bire bir konuşma veyahut sessiz bir yer tercihi ile ayar özellikleri yapılmaktadır. Bireyselliğinizin getirileri ile yer aldığınız çevredeki imkânları daha da kaliteli bir şekilde değerlendirmek bu cihaz seçenekleriyle mümkün olabilecektir.

Peki ya yenilikler?

Gelişen ve gelişmeye devam eden yeni teknoloji ile işitme cihazları arasında ayar özelliklerinde transferleştirmeler gerçekleşebiliyor. Telefon görüşmeleri dahi eller serbest konumu ile cihaza aktarılabilmektedir. Teknolojide faydalanılan bluetooth özelliği sayesinde bu cihazı kullanmak zorunda olanlar müzik dinleme ya da video izleme haricinde TV izleme olanaklarını da değerlendirebilmektedirler. Şarj edilebilir özellikteki bu cihazlar gün boyu kullanıcısına hizmette kesintisiz faydalanma imkanı sunmaktadır. Evinizden ya da işyerinizden uzaktan ayarlayabileceğiniz cihazlar akıllı telefonlar aracılığıyla oldukça pratik şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Cihazın bazı özelliklerinden faydalanabilmek için kulağınıza iki kere tıklamanız yeterli olabilir. Bu teknolojiden faydalanmak için acele etmeye hazır mısınız?