Cihaz Almadan Önce

Kişiye özel kullanımı olan işitme cihazı sizin yaşam tarzınıza, işitme kayıp durumunuza ve kulak biçiminize göre sunulmaktadır. Düzenli bir şekilde ayarlama gerçekleştirmenin ardından özel çözümler üretilerek sizlerin yaşamınızı düzene sokacak bir ürün zenginliği olan bu cihaz seçiminde her adımınız ehemmiyet arz etmektedir.

Bir İşitme Cihazı Edinirken Atılacak Adımlar

*İşitme kaybının tespiti

Bir yetişkin olarak işitme duyunuzda bir yetersizlik hissetmeniz halinde işitme cihazı ihtiyacı hissedersiniz. Bu durumu algılamak için bazı belirtiler nüksedecektir. Söylenilenleri tekrar ettirme arzunuzda artış varsa ya da normal bir tv ya da radyo sesini yüksek forma çıkarıyorsanız şüphe duymaya başlayabilirsiniz. Bundan da kritik kabul edilebilecek net durumların varlığını hissediyorsanız işitme testi başvurunuzu ihmal etmemelisiniz.

Çocuklarda işitme kaybı doğuştan olabildiği gibi yaşam ritüelinizde davranış testi ya da konuşma gelişim testine tabii tutularak da gün yüzüne çıkılabilmektedir. İyi işitemediğinizi düşünüyor ve işitme kaybınızın derecesini öğrenmek istiyorsanız işitme uzmanı denetiminden geçmeyi tercih edebilirsiniz.

*İşitme uzmanı ile ilk karşılaşma; tanı, işitme cihazı seçenekleri

Bir işitme uzmanı ya da KBB doktoru ziyaretiniz ile işitme kaybınız konusunda teşhise varılabilir. Teşhis yoksa herhangi bir cihaza gerek duymazsınız. Eğer işitme kayıp durumu varsa her iki kulakta mı ya da derecesi nedir durumu gözetimi ile bir cihaz temin etmeniz gerekecektir. İşitme kaybınızın özel olarak belirlenmesinin ardından odyograma işlenen durumla gerekli teknolojik desteği almanız mümkün hale gelecektir.

İşitme kaybı seviyeniz ile doğrudan ilişkilendirilen kulak kanalı şekli, yaşamdaki ihtiyaç sahanız, zevkleriniz ve buna paralele sahip olduğunuz bütçeye uygun cihaz belirlemesi gerçekleştirilir. Kulak içi ya da kulak arkası durum saptaması ardından cihaz önerisi gerçekleştirilir. İşitme uzmanlarınca kulak kanalınızın kopyası alınarak kulak içi ya da arkasında kullanılacak olan cihaz kalıbına uygun ürün sunumu gerçekleştirilecektir.

*İşitme uzmanınızla ikinci karşılaşma: işitme cihazının takılması

İşitme cihazınızı tamamen size özel hazırlanmaktadır. Cihazlar kulaklarınıza takılarak işitme kayıp ve tercihe bağlı yapılması gereken ayarlama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Cihazı takma çıkarma ya da ses ayarlaması durumları için gerekli bilgilendirme uzmanlarca gerçekleştirilmektedir.  Cihazınızın her türlü bakım işlemleri ve kullanımı ile ilgili detaylar uzmanınızca size aktarılacaktır. Cihaz bakımı, pil değişimi, cihaz temizliği ve kurutma işlemleri ile ilgili tüm detayları öğrenmeniz mümkün olabilecektir. Duyma testi için farklı ortamlardan faydalanılma yoluna gidilerek yeni cihazınıza uyum sağlamanız yönünde net olma yoluna gidilecektir.

*Yeni cihazınızla atacağınız ilk adımlar

Cihazınızı aldıktan sonraki günlerde cihaza alışma evreniz başlayacaktır. Alışkın olduğunuz ortamlarda cihaza alışma tercihinde bulunmak vereceğiniz en doğru karar olacaktır. Cihazınızı öğrenmek biraz da tv izlerken ya da sevdikleriniz ile sohbet ederken kullanım ile daha rahat gerçekleşecektir. Size yabancı gelecek olan ilk balta kendi sesiniz olacaktır. Kendi sesinizdeki ayarlamalarınız sayesinde diğer kişilerin seslerindeki duyma düzeyini ve netliğini ayarlamak daha kolay gerçekleşecektir. Ayarlar üzerinde değişkenlik arzuluyorsanız ayar değişimi teklifinde bulunabilirsiniz. İşitme merkez ziyaretiniz hassas ayarların yapılması yönünde size rehberlik edebilecektir.

*İşitme uzmanınızla üçüncü karşılaşma: hassas ayar

Sizlerin beklentileriniz paraleli ile işitme uzmanı yapılması gereken hassas ayar uygulamasını yapacaktır. Size bulunacağı tavsiyeler doğrultusunda cihazınızda doğru kullanım ile birlikte yüksek performans alma durumunu bizzat hissetmeniz mümkün olacaktır. Memnun olmadığınız durumlar için yardım alabilirsiniz. Ya da bilmediğiniz ayar düzeltme işlemlerinde sizin yapabileceklerinizi öğretmelerini isteyebilirsiniz.

*Uzun süreli kullanma

Cihazınızı takma ve uzun süre kullanım ile alışma sürecini çabuklaştırabilirsiniz. En iyi şekilde öğrenme bu şekilde gerçekleşmektedir. Kulağınız her duyduğu yeni sese bu şekilde alışabilecektir. İç kulak beyin bağlantı bozukluğunun önüne geçmede aktif rolü olan bu cihaz sayesinde algılama kayıplarınız tarih olacaktır.

Yankı ve gürültü barındıran ortamlar ses kaynağının uzakta bulunduğu yerler ya da telefon konuşması, tv karşısı karşılaştığınız durumlar gibi ortamlardaki ihtiyaçlarınızı saptayıp işitme uzmanınızla paylaşabilirsiniz. Size yardımcı olacak uzman eşliğiyle hayat kalitenizi yükseltme fırsatınız elinizde olabilecek.